Ako funguje hybridná solárna elektráreň

Hybridná solárna elektráreň sa líši od štandardnej (On Grid) solárnej elektrárne tým, že ma naviac batériu. Najčastejšie sa jedná o lítiovú batériu, lebo tá ma dlhšiu životnosť než tradičné olovené batérie a keďže u fotovoltaického systému sa predpokladá životnosť aj viac ako 30 rokov, tak lítiové batérie sú praktickejšie, aj napriek ich vyššej cene.

K dispozícii je kopec hybridných solárnych systémov jednoduchých, či komplexnejších, jednofázových, či trojfázových, no pri ich výbere musíte byť opatrný, pretože nie všetky systémy dokážu udržiavať batériu dlhodobo v dobrej kondícii, alebo nevyhovujú miestnym normám a vaša regionálna distribučná spoločnosť ich jednoducho nemusí akceptovať. Aj napriek tomu, že ide o batériový systém, hybridné solárne zariadenie je riadne prifázované do verejnej sieti a preto sa pred výberom systému musíte uistiť, či vaša regionálna distribučná spoločnosť ten váš vybraný systém schválila.

A teraz trochu bližšie k hybridnému systému, ktorý montujeme my – SolarX

Fronius – 24 hours of sun je hybridný systém ktorého najhlavnejšou súčasťou je hybridný menič napätia novej rady Symo Gen24, ktorý nahrádza starší (v minulosti tiež obľúbený a spoľahlivý) menič napätia Symo Hybrid. Menič nap

ätia je v podstate srdcom takéhoto systému.

Fronius je Rakúsky výrobca zváracej techniky a komponentov pre fotovoltaické zariadenia.

V roku 2015/2016 získali s týmto systémov niekoľko ocenení vrátane ocenenia Plus X Awards.

Prví krát sme sa s tým systémom stretli na najväčšej medzinárodnej výstave na Intersolar v Mníchove asi v roku 2014, kde získali cenu produkt výstavy a hneď sme vedeli, že to bude ten najlepší systém pre našich zákazníkov. Absolvovali sme niekoľko krát certifikované školenie v centrále Fronius Praha a stali sme sa tak FRONIUS SERVICE PARTNER. Mali sme tú česť pomôcť s certifikáciou toho systému na Východoslovenskej distribučnej VSD a.s. čo v podstate išlo o 1. trojfázový hybridný systém schválený VSD a.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

Symo Gen24 – je 3 fázový hybridný menič napätia v troch variantách 6-8-10 Plus, čo označuje jeho výkon. Na vstupe z fotovoltaických panelov môže byť výkon od 4,8kWp do 12kWp.

Kompatibilná batéria pre tento systém je batéria od najväčšieho Čínskeho dodávateľa batérii BYD (HVM), alebo od Juhokórejskej spoločnosti LG Chem. My inštalujeme iba batérie od BYD, ktoré sa nám zdajú z viacerých dôvodov lepšia.

Vďaka sériovému pripojenie k internetu prostredníctvom siete WLAN alebo Ethernet a ľahkej integrácii komponentov iných výrobcov je Fronius GEN24 SYMO jedným z najkomunikativnejších striedačov na trhu. Rozhranie elektromeru navyše umožňuje dynamickú správu dodávok energie do siete a prehľadnú vizualizáciu spotreby na vašom počítači, či smartfóne.

Menič je vybavený aj funkciou núdzového réžimu Fronius, vďaka ktorému v prípade výpadku prúdu z verejnej siete spotrebiče v domácnosti budú napájané z batérie. Samozrejme aj tu platia nejaké obmedzenia. Menič napätia má svoje limity a taktiež aj batérie. Preto sa pre núdzový režim vyberú iba tie spotrebiče v hlavnom domovom rozvádzači, ktoré by ste nevyhnutne potrebovali napájať v čase núdzového režimu a tie sa musia vyčleniť zvlášť do ktorých sa privedie už nový prívod z hybridného systému. Najčastejšie ide o svetlá, napájanie plynového kotla, WiFi router, počítač, TV, chladnička, mraznička a poprípade aj pár ďalších spotrebičov s malou spotrebou. Po prerušení dodávky elektriny z verejnej siete sa aj tieto spotrebiče žiaľ vypnú, ale asi po 40 sekundách sa zapne núdzový režim a tak tým novým prívodom potrebnú elektrinu privedie z batérii k vyčleneným spotrebičom.

No aj napriek značným výhodám núdzového režimu väčšina zákazníkov si vyberá hybridný solárny systém kvôli tomu, že batéria bude využívaná denné, najme po západe slnka, kedy už solárne panely nevyrábajú. Núdzový režim sa využije možno iba pár krát do roka, ale svojich zákazníkov v tom čase (či nečase:-) určite poteší.

 

Hybridna batéria BYD B-BOX Premium HVS

BYD B-Box je batériový systém, ktorý sa skladá z riadiacej jednotky BMS a samotných batériových blokov, každý o kapacite 2,76kWh typu – Lítium železo fosfát (bez kobaltu). Minimálne množstvo pre menič Symo Gen24 sú 4 bloky čo je kapacita 11kWh a maximálny počet blokov v jednom Boxe je 8 s celkovou kapacitou 22,1kWh. Batériové bloky je možné časom aj dopĺňať, ale odporúčame sa rozhodnúť radšej skôr, lebo neskôr to nemusí byť veľmi efektívne, kvôli tomu, že novo doplnené bloky sa prispôsobia tým starším.

Ak by Vám kapacita 22,1kWh nestačila, tak je možné pripojiť ďalšie 2 takéto boxy, ktoré tak spolu dosiahnú až 66,2kWh. Väčšiu kapacitu batérie využijú možno najmä vlastníci elektromobilov, ktoré väčšinou v pracovné dni, v čase kedy fotovoltaika vyrába najlepšie, neparkujú pri svojich domoch, ale vracajú sa obvykle večer, keď solárne panely už nevyrábajú.

 

Ďalšími výhodami BYD B-Box je :

– jej malá zastávaná plocha len cca. 60x30cm,

– vyšší stupeň krytia IP55– možnosť ostrovnej prevádzky

– patentované bezkáblové poprepájanie batérii

– možná inštalácia v exteriéri, pod strechou (my odporúčame nájsť predsa len nejaký priestor v interiéri)

 

 

Na výber je týchto 5 variant.

Batériový box BYD Premium HVM 11.0 (4 bloky)

Batériový box BYD Premium HVM 13.8 (5 blokov)

Batériový box BYD Premium HVM 16.6 (6 blokov)

Batériový box BYD Premium HVM 19.3 (7 blokov)

Batériový box BYD Premium HVM 22.1 (8 blokov)

 

 

Ako funguje hybridná solárna elektráreň